Knihkupectví a nakladatelství Ignatz Buchsbaum, Mor. Ostrava - Přívoz

          Při pátrání po nejstarších informacích o stavebnicích Merkur jsme často naráželi na reklamní materiály zasilatelského knihkupectví pana Ignáce Buchsbauma z Přívozu u Ostravy. Reklamní plakáty pana Buchsbauma jsou i teď velmi zajímavé, jeho podnik se zajímal nejen o knihy a časopisy, ale i o tzv. Učebné pomůcky, mezi které patřily nejen stavebnice Merkur, Elektrus a Metropol, ale i spousta dalších velice zajímavých věcí, jako jsou glóbusy, mikroskopy, dalekohledy, dokonce i meteostanice. Zasilatelství nabízelo široký sortiment tohoto zboží a při vyšších cenách umožňovalo i velmi jednoduchou koupi na splátky. Máme dojem že pan Buchsbaum udělal pro stavebnice Merkur velký kus propagátorské práce. Jeho plakáty jsou natolik zajímavé, že jsme se začali zajímat nakonec i o jeho osobu a život a musíme říci, že jsme nalezli život příkladného a poctivého podnikatele, který celý život pracoval a jehož firma pomalu, ale jistě rostla k prosperitě. Pomalu proto, že jednal poctivě a jistě proto, že mu ta poctivost vydržela. Růst jeho firmy zastavila až okupace (židovská firma nemohla přežít) a zabavení jeho firmy nacisty. A i po válce, po navrácení majetku jeho rodině, jim opět bylo vše vyvlastněno tzv. znárodněním.
Jaký to rozdíl mezi panem Buchsbaumem a dnešními "VIPy" či kmotry, kteří se snaží zbohatnout pouze kšeftováním, zneužíváním "známostí" a podobně. Nebo i oproti tzv. "šmejdům", kteří často násilím prodávájí mnohonásobně předražené a nekvalitní výrobky seniorům.
          Při pátrání po osudech pana Buchsbauma nám kromě jeho plakátů velice pomohl článek paní Hany Šústkové o osudech pana Buchsbauma a jeho rodiny. Článek je to velmi zajímavý a přenáší nás do oněch nelehkých, ale velmi zajímavých dob, kdy se lidská poctivost ještě vysoce cenila. Článek vyšel ve Sborníku z konference Židé a Morava v Kroměříži, Muzeum Kroměřížska v roce 2006 a určitě stojí za přečtení. S nepatrnými úpravami je tento článek dostupný i u nás.



Fotografie pana Ignáce Buchsbauma se synem Hanušem ze 20.let


Současná podoba domu, kde sídlila firma I. Buchsbauma. Knihkupectví tam prostě patří, nemyslíte?

Fotografie převzaty ze Židovského muzea v Praze. Zdroj: Židovské muzeum

Bývalá firma pana Buchsbauma sídlila na nynější adrese Ostrava, Nádražní 173.
Na fasádě je zachovalý nápis I. BUCHSBAUM a v domě v přízemí má provozovnu knihkupectví Puls.
A to je dobře, že v tomto kdysi slavném nakladatelství a knihkupectví se pořád prodávají knížky,
i když stavebnice Merkur se tam bohužel už asi neprodávají.
Zpět


Chcete-li nám něco napsat, tak na adresu
merkur@kreteni.cz

případně
mail nejvyššímu Kreténovi nebo mail K8, který spravuje tyto stránky.