MERKUR po Kreténsku
Modely - Ostatní - Modely Mirka Černého - Hasičské auto Praga

Hasičské auto Praga Ls1918

Pan Mirek Černý nám opět poslal dokumentaci dalšího krásného modelu, který postavil. Píše:

Model stařičké automobilové stříkačky z české stavebnice MERKUR se narodil vlastně náhodou. Na stránkách www.vendyatelier.cz často čerpám z nádherných kreseb inspiraci. Tentokrát jsem si vybral obrázek stařičké automobilové stříkačky a rozhodl se ji postavit z těch našich dírkovaných plíšků.


Takhle vypadá ilustrace na stránkách www.vendyatelier.cz

Červené dílky se pomalu začínaly podobat obrázku historické stříkačky a já jsem pátral po skutečné podobě a historii automobilu na obrázku. Nakonec byla stříkačka objevena. Před lety ji zakoupil tehdy požární sbor Jablonec nad Nisou a traduje se, že už byla naložena na svou poslední cestu do starého železa a kdyby se „nákup“ jen o den zpozdil, tahle nádherná PRAGA typ Ls z roku 1918 by nikdy nebyla. V letech 1973 – 1976 provedli hasiči na vraku renovaci (později dostal generálku i do té doby funkční motor) a dodnes je tahle stříkačka PRAGA Ls chloubou hasičů z Jablonce.

V mé dílně vznikly dva (téměř stejné…) modely tohoto nádherného automobilu z české Pragovky postavené z české stavebnice MERKUR. Jeden model zdobí sbírku největšího sběratele a propagátora stavebnice MERKUR váženého pana a kamaráda Jirky Mládka, jehož historické dokumenty naleznete i na mnoha místech těchto stránek, a druhý kousek zaparkoval v mé sbírce. Stavba tohoto modelu byla celkem složitá, neboť je složen z několika uzavřených (skříňových) celků, kde se velmi obtížně montují ty „poslední“ šroubky a matičky. Také délka některých dílků musela být upravena. A protože detaily dokreslují krásu modelu, bylo použito i několik součástí speciálně zhotovených k tomuto veteránu. Přední část zdobí vysoustružené mosazné reflektory, jako hadice posloužil na bubny namotaný kabílek od myši k PC, místo trysky je na hadici nalepen malý mosazný nýtek, žebříky a hasičské háky jsou vyrobeny z mosazného svářecího drátu spojeného cínem. Trubky k čerpadlu pak z hliníkové nebo plastové trubičky… Nejsou to zrovna dílky stavebnice MERKUR, ale stříkačka bez hasičského příslušenství, to by nebylo ono. Na kola 1043 hotového modelu jsem nakonec spíše z praktických důvodů navlékl pryžové obruče – technické těsnící kroužky.

Kliknutím na obrázek si obrázek zvětšíte

Kdo se rozhodne tento model ze stavebnice Merkur sestavit, nesmí zapomenout pojistit šroubové spoje v místech, kam už se konstruktér později nedostane kapkou lepidla na závity, nebo třeba bezbarvým lakem.

pásek
Kreteni - založeno (K8) 2001-2009, resuscitováno (K15) 2010; změněno (K1): 17.9.2016