MERKUR po Kreténsku
Seznam stavebnic - Merkur Abeceda

Merkur Abeceda

Tato stavebnice mne velice zajímala. Představoval jsem si docela dost různobarevných pásků, což se mi líbilo. Jenomže jsem narazil někde na Internetu, a už to neumím nalézt, na tuto stavebnici, která ale měla součástky jen standardně barevné - pásky červeně, krátké pásky pozinkovaně... Nakonec na zadní straně krabice si výrobce otevřel v tomto směru zadní vrátka:Jinak jsem o této stavebnici nikde nemohl nalézt nic bližšího. A tak jsem si ji pořídil, s tím, že pokud nebude pestrobarevná, tak mne sice zklame, ale aspoň to zde na stránkách nandám výrobci. Stavebnice mne však v několika věcech mile překvapila. Již je zde k dispozici i její předlohová knížka. Tak se na stavebničku pojďme podívat.

Krabice zadní strana krabicerozložení
Krabice se stavebnicí Zadní strana krabice
součástky ve stavebnici magnetická podložka
Pásky jsou skutečně pestrobarevné, a to i ty nejkratší součástky na magnetické podložce

Tato stavebnice pomáhá při rozvoji dětských schopností a umožňuje pomocí magnetické podložky si sestavovat písmenka i bez použití šroubků. V jedné věci mne však stavebnice velice mile překvapila: použití šroubků s hlavičkou TORX. A to dokonalém.

  1. Ve stavebnici jsou použity výhradně šroubky M3,5 × 6mm s hlavičkou TORX 15
  2. Hlavičky TORX šroubků ve stavebnici mají cca o 1 mm menší Ø než normovaný Ø pro rozměr M3,5 (5,7 mm oproti 6,7 mm) tak, jak to bylo i u předválečných mosazných šroubků. Normovaná velikost by mohla přinášet problémy ve stěsnaných "zákoutích" některých modelů a při použití jako staváčku u koleček.
  3. Ke stavebnici je dodáván šroubovák s hlavicí TORX 15 a ne L-klíč
  4. jako stavěcího šroubku v kolečkách je nově použit šroubek M3,5×4 mm, také s hlavičkou TORX T15 (M3 šroubek by vyžadoval TORX T10). Toto řešení umožnilo zmenšení hlavičky šroubku M3,5
  5. Průměr dříku přiloženého šroubováku je 3,5 mm, takže projde každou dírkou ve stavebnici, což leckdy citelně usnadní práci.
  6. Ve stavebnici jsou použity opravdu vesele pestrobarevné pásky, i když pásky č.1010 jsou většinou standardně červené a jiných barev je u nich pomálu.

Ovšem jsou zase věci, které by bylo možné zlepšit. Nejvíce mně vadí to, jak jsou dílky stavebnice distribuovány - pouze v igelitových sáčcích. O jejich trvanlivosti si nelze dělat iluze, takže po čase budou součástky včetně šroubků a matiček naházeny v krabici všechny dohromady nejenom bez ladu, ale dokonce i bez skladu. A přitom by stačilo málo, třeba tzv. úložná krabička o výšce 2 cm (v ceně cca 30 Kč), jak jsem to například zkusil já:

úložná krabička v krabičce
Úložná krabička Takto by byla stavebnice praktičtější

Takováhle krabička se bez problémů vejde do původní krabice od stavebnice. Bohužel jsem neměl krabičku o trošku větší (ale snad mi dorazí krabička o čtyři buňky delší), protože sem se stavebnice sice vecpala, ale dost hustě a nevešel se šroubováček. Nepříjemné je, že takto nízké krabičky se dělají pouze s pevnými přihrádkami, takže jsem musel přebytečné přepážky vyštípat kleštičkami.

Nevím také, proč jsou k takovéhle stavebnici dodávána kolečka č.1041 s nábojem. Podle mne by stačila bohatě plochá kolečka č.2041 Ty náboje koleček nejsou ani kam nasadit; ve stavebnici není jediná hřídelka.

Na přední straně krabice a i v předlohové knížce ( str. 6 a 7) jsou vzory, kde je obsažen obloukový pásek 2026 ve dvou kusech, ale ve stavebnici je tento pásek jen jeden.

Podívejmež se na nové šroubky s hlavičkou TORX blíže.


pod konstrukcí

pásek
Kreteni - založeno (K8) 2001-2009, resuscitováno (K15) 2010; změněno (K1): 6.2.2024