MERKUR po Kreténsku
Šroubky - Šroubky s hlavičkou TORX

TORX šroubky M3,5 vhodné pro Merkur


Podařilo se neuvěřitelné: sehnat merkurovské šroubky M3,5×6 s hlavičkou TORX.


Torxův šroubek pro Merkur, M3,5×6 mm

Tato hlavička je nejlepší pro pohodlnější práci, šroubek výborně drží na šroubováku a například našroubovat stavěcí šroubek do kolečka už není dobrodružství (jako je to s použitím šroubku s průběžnou drážkou), ale je to prostě radost. Spolu se standardními šroubky M3,5×6 se podařilo sehnat i stavěcí šroubky TORX M3×4, ty dokonce v černém (brynýrovaném) provedení. Pan Kříž, majitel firmy CROSS, se jeden čas pokusil dodávat stavebnice Merkur se šroubky s inbusovou hlavičkou, se kterými je práce podobně příjemná, ale svoji myšlenku nedotáhl do úspěšného konce. Totiž Merkur je ve srovnání se stavebnicemi Lego náročný na zručnost. Vše je šroubované a se šroubky s průběžnou drážkou se nepracuje právě pohodlně. A právě Torxovy šroubky by mohly výrazně zpříjemnit práci se stavebnicí a mohly by ji přiblížit dnešním mladým lidem. Znamená to ovšem nutně dodávat se stavebnicí i správné Torxovy šroubováky, ne L-klíče!. Ve stavebnici musí být tedy tři šroubováčky: T15 pro šroubky M3,5, T10 pro šroubky M3 a T8 (nebo N 2mm inbus) pro inbusové červíky M4, používané ve šnekovi, pastorcích 11 mm a ve spojce hřídelí.

Podařilo se sehnat i šroubky TORX M3,5×8, 10 a 20 mm, ale bohužel jedině v nerezu. Jsou proto drahé jako prase, ale je jich ve stavebnici méně, tak se to snese.

TORX šroubky
Torxovy šroubky M3, M3,5 a imbusův červík M4. Vypadají přítulně.

Kromě obyčejného Torxova šroubováku je možné použít i bitový šroubovák. Nejčastěji používané bity se šestihranem 1/4" jsou pro naši stavebnici pužitelné, i když možná někomu připadají příliš "humpolácké".

TORX bity 6,3 mm

Bity 1/4" mají často příliš velký nástroj.
TORX bity 4 mm

Bity 4 mm (tzv mikrobity jsou ke stavebnici přiměřenější. TORX nasazený

Šroubek nasazený na nástroji drží docela dobře.

K dokonalosti chybí těmto šroubkům jen jediné:mají moc velkou hlavičku. To nevadí v drtivé většině případů použití, ale problémy bývají, pokud máme šroubky vtěsnat do vnitřního rohu hlavičkami proti sobě. Pan Vancl, vynálezce Merkura, dával od začátku do stavebnic šroubky se zmenšenou hlavičkou (velikost hlavičky odpovídala spíše šroubkům M3 než M 3,5) a problémy ve vnitřních rozích stavebnice tehdy vůbec neměla. Poválečná výroba již měla šroubky s normovanou velikostí hlaviček a tyto problémy se tam začaly vyskytovat. Jenže šroubky M3,5 se dají velmi špatně sehnat a ještě se zmenšenou hlavičkou - to je vlastně čirá utopie.

předválečný a nový šroubek TORX hlavička je větší, než měly předválečné šroubkyMáte-li zájem o tyto šroubky nebo matičky, máte smůlu; zatím jich není na rozdávání...

pásek
Kreteni - založeno (K8) 2001-2009, resuscitováno (K15) 2010; změněno (K1): 7.2.2024