MERKUR po Kreténsku
Šroubky - Šroubky s hlavičkou TORX

TORX šroubky v Merkuru


Podařilo se neuvěřitelné: sehnat merkurovské šroubky M3,5×6 s hlavičkou TORX.


Torxův šroubek pro Merkur, M3,5×6 mm

Tato hlavička je nejlepší pro pohodlnější práci, šroubek výborně drží na šroubováku a například našroubovat stavěcí šroubek do kolečka už není dobrodružství (jako je to s použitím šroubku s průběžnou drážkou), ale je to prostě radost. Spolu se standardními šroubky M3,5×6 se podařilo sehnat i stavěcí šroubky TORX M3×4, ty dokonce v černém (brynýrovaném) provedení. Pan Kříž, majitel firmy CROSS, se jeden čas pokusil dodávat stavebnice Merkur se šroubky s inbusovou hlavičkou, se kterými je práce podobně příjemná, ale svoji myšlenku nedotáhl do úspěšného konce. Totiž Merkur je ve srovnání se stavebnicemi Lego náročný na zručnost. Vše je šroubované a se šroubky s průběžnou drážkou se nepracuje právě pohodlně. A právě Torxovy šroubky by mohly výrazně zpříjemnit práci se stavebnicí a mohly by ji přiblížit dnešním mladým lidem. Znamená to ovšem nutně dodávat se stavebnicí i správné Torxovy šroubováky, ne L-klíče!. Ve stavebnici musí být tedy tři šroubováčky: T15 pro šroubky M3,5, T10 pro šroubky M3 a T8 (nebo N 2mm inbus) pro inbusové červíky M4, používané ve šnekovi, pastorcích 11 mm a ve spojce hřídelí.

Podařilo se sehnat i šroubky TORX M3,5×8, 10 a 20 mm, ale bohužel jedině v nerezu. Jsou proto drahé jako prase, ale je jich ve stavebnici méně, tak se to snese.

TORX šroubky
Torxovy šroubky M3, M3,5 a imbusův červík M4. Vypadají přítulně.

Kromě obyčejného Torxova šroubováku je možné použít i bitový šroubovák. Nejčastěji používané bity se šestihranem 1/4" jsou pro naši stavebnici pužitelné, i když možná někomu připadají příliš "humpolácké".

TORX bity 6,3 mm

Bity 1/4" mají často příliš velký nástroj.
TORX bity 4 mm

Bity 4 mm (tzv mikrobity jsou ke stavebnici přiměřenější. TORX nasazený

Šroubek nasazený na nástroji drží docela dobře.Máte-li zájem o tyto šroubky nebo matičky, máte smůlu; zatím jich není na rozdávání...

pásek
Kreteni - založeno (K8) 2001-2009, resuscitováno (K15) 2010; změněno (K1): 2.3.2023