MERKUR po Kreténsku
Modely - Ostatní - Modely Mirka Černého - Trolleybus Mercedes Stoll

Trolejbus TMG 1907 (Mercedes Stoll)

Pan Mirek Černý nám poslal dokumentaci dalšího krásného modelu, který postavil. Píše:

Před 100 lety byl v Českých Velenicích ukončen provoz trolejbusu, který jezdil mezi Gmündem a Velenicemi v tehdejším Rakousku-Uhersku. Několik nadšenců z Českých Velenic se k tomuto výročí rozhodlo postavit funkční repliku tohoto úžasného a nádherného veterána historie MHD. Replika bude mít jeden rozdíl: bude jezdit na akumulátory, neboť stavba troleje není téměř realizovatelná.

Byla to zároveň výzva postavit tento nádherný model z geniální české stavebnice MERKUR, stavebnice, která nemá hranice v oblasti využití. V rukou šikovného „stavitele - konstruktéra“ se proměňují barevné plechové dírkované dílky do tvarů jednoduchých i složitých modelů, hraček, strojů….


Kliknutím si obrázek vybarvíte a zvětšíte :)

Místo předlohové knížky posloužilo pár dostupných fotografií na internetu a opravdu nádherné informace a promovidea na www stránkách města Českých Velenic.


Novodobý plánek, vzniknuvší na základě dostupných dobových dokladů či fotografií

Ze stavebnice MERKUR jsem postavil model trolejbusu Mercedes Stoll Elektric nejdříve jako model, a protože do data výročí zbývalo ještě dost času a stavebnice MERKUR nezná hranice, vzniknul ještě jeden model, tedy spíš hračka – trolejbus Mercedes Stoll Elektric s převody pro elektrický pohon a se servořízením, s blokem elektroniky pro dálkové ovládání (jak jinak než z vyřazené hračky made in China) a malým gelovým akumulátorem.

Kliknutím na obrázek si obrázek zvětšíte

Oba modely historického trolejbusu ze stavebnice MERKUR si můžete podle výše uvedených fotografií postavit, případně vyžádejte přes el. adresu správce stránek merkur.kreteni.cz fotografie detailů z průběhu stavby.

pásek
Kreteni - založeno (K8) 2001-2009, resuscitováno (K15) 2010; změněno (K1): 14.9.2016