MERKUR po Kreténsku

K15 hlídá, zda už nejde proud

K15 si, kromě práce špičkového specialisty IT, ještě přivydělává jako hlídač elektrického proudu. Podobně jako vidí Gréta Thunberg prostým okem kysličník uhličitý, vidí K15 prostým okem (ale pouze pravým) elektřinu od napětí již 0,15 mV včetně.
Na svých stránkách se o tom ze zapomnětlivosti zatím nezmiňuje.K15 v akci hlídá příchod elektrického proudu do zásuvky AC 230 V.

Hlídač příchodu elektrického proudu s certifikací

Celosvětově méně známá, ale o to důležitější je činnost K15 v úloze hlídače příchodu elektrického proudu. Jeho úloha je nedocenitelná v situacích, kdy z jakéhokoli důvodu je přerušena dodávka elektrické energie do libovolné lokality. K15 v současné době vlastní certifikát hlídače elektrického proudu (správně zní jeho schopnost "Senzidebil elektrického napětí") pro hodnoty střídavého napětí 230 a 400V (certifikáty získal tříletým přeškolením z hodnot 220V a 380V), a to jak jednofázové, tak třífázové soustavy 3×120°. V současné době dokončuje kurzy na rozšíření pro stejnosměrná napětí 12V - 100V a pro hlídání VVN až do hodnoty 400 kV. Hlídání VVN bude nabízet pouze jednorázově bez možnosti hlídání opakovat. Nedejte se mást výrazem senzidebil - toto slovo nemá nic společného s debily, ale vyjadřuje skutečnost, že senzidebilní člověk vnímá svoji veličinu poměrově s logaritmickou závislostí (čili v decibelech). Když už mluvíme o debilech, můžeme vám doporučit velmi poučnou knihu od Steve McDermotta. Tato kniha však nemá vůbec nic společného s K15, ba právě naopak.

Málokdo si ho však může cenově dovolit. Zato však parametry jeho služeb jsou fenomenální: Napětí 230 V (viz zdejší obrázek) vycítí až 2450 metrů před sledovanou zásuvkou (zde modrou). Navíc dovede uhlídat proud, přitékající do sledované zásuvky libovolnou rychlostí a to až do rychlosti světla ve vakuu. Slevu poskytuje pouze na modré kryté pracovní zásuvky, označené Z1. Velmi výhodnou se jeví i jeho schopnost samostatného držení krytu zásuvky při hlídání příchodu proudu levým ukazováčkem (v tom je celosvětově výjimečný), přičemž uvolněným palcem může signalizovat stav sledovaného obvodu. Navíc tím můžete ušetřit až jednoho pracovníka nebo pracovnici (případně i nebinární osobu).

Podle slov K15 je práce hlídače proudu pro něj do budoucna klíčová. Prý to vynáší více. Však příprava na budoucí povolání hlídače (čili senzidebila) nebyla jednoduchá a občas byla i velmi nepříjemná, viz obrázek, kdy budoucí K15ku na tuto činnost do budoucna zaučuje jeho otec:


pásek
Kreteni - založeno (K8) 2001-2009, resuscitováno (K15) 2010; změněno (K1): 11.5.2024