MERKUR po Kreténsku
Seznam stavebnic - Farmer Set

Stavebnice malá Farmer Set

Přední strana Seznam dílů
Přední strana krabice Seznam dílů
Seznam dílů Seznam dílů
1. patro 2. patro

Poznámky ke stavebnici:

Tato stavebnice je pokračování středně velkých tématicky zaměřených stavebnic (mezi ně se dá počítat např. stavebnice 1.1 - bugginy, nebo ARMY SET - tanky, nebo FIRE SET - požární technika). Ze stavebnice se dá postavit několik zemědělských strojů - traktor, pluh, obracečka, sekačka apod.

Pokud tuto stavebnici uvidíte v obchodech (je však k vidění velmi zřídka), vypadá jako dvouvrstvá. Ale není to úplně pravda. Stavebnice má pouze jednu plnohodnotnou vrstvu a ve druhé vrstvě jsou pouze dvě kola 2089 a zbytek této vrstvy je vyplněn polystyrénem.

    Oproti všem nám známým stavebnicím Merkur obsahuje tato stavebnice dvě nové součástky:
  • 3060 hřídel 40 mm
  • 3062 hřídel 150 mm

Zavedení nové hřídele 3060 (délka 40 mm) je velmi dobré, protože tyto hřídele jsou ideální pro sestavu s dílcem řízení 2130.

Připomínky k této stavebnici:

  • V přehledu dílů je chybně uvedeno označení šroubováku číslem 4031. Správně má být č. 4081
  • Nevíme, proč výrobce nedodává s touto stavebnicí traktorová kola 1083. Traktor, sestavený s těmito koly je určitě hezčí.

U nejdůležitějšího modelu stavebnice je naprosto, ale naprosto nefunkční řízení předních kol. Pokud ho sestavíte podle nákresu v předlohové knížce. Nedovedeme si představit, jak tam můžou nevadit dva šroubky 1052, kterými je k součástce 1007 přišroubována destička 1038. Navíc nikde není zakresleno, jak je přední náprava spojena se šasi traktoru. Všude to vypadá, jako by byla volně a držela pouze za spojnici ke kolu 1041 od volantu. Nedalo nám to a podvozek jsme sestavili. Ano, správně, bylo to zcela nefunkční. Pro správnou funkci je nutno tyto dva zmíněné šroubky dát obráceně (hlavičkou nahoru) - a i přesto někdy trochu vadí, nutno řešit vypodložením, takže mezi přední součástku 1007 přední nápravy a destičku 1127 je nutno dát minimálně jednu součástku 1003 a navzdory návodu a obrázkům na krabici přišroubovat přední součástku 1007 přes tuto součástku 1003 (nebo jinou podložku) k destičce 1127. A hned to funguje jako zamlada! Správné (lépe řečeno funkční) sestavení přední nápravy je patrné i z našich obrázků:


Poznámka: Při sestavování jsme používali našich šroubků s křížovou drážkou, protože dodávané šroubky s hlavičkou s průběžnou drážkou (tzv. šlicové) nám už nějak nesednou, takže se nenechte mýlit, ve stavebnici jsou pořád "šlicové" šroubky s průběžnou drážkou pro šroubovák (použili jsme dva tyto originální šroubky na místě výše zmíněných "kritických" šroubků u destičky 1038). Přestože výrobce slibuje už skoro dva roky šroubky s inbusovou hlavičkou a v této stavebnici jsou také zakreslené (a i v mnoha jiných stavebnicích), pořád jsou dodávány šroubky se "šlicem". Výrobce to řeší dost zajímavě - celý návod a kresby na krabici jsou se šroubky s inbusovou hlavou, ale na krabici je ještě umístěna nálepka o průměru 25 mm s vyobrazením starého "šlicového" šroubku: (viz obrázek), a na seznamu dílů jsou šroubky s hladkou hlavou.
Každý pochopí, že ve stavebnici jsou tyto šroubky, že? Skutečně nechápeme, proč výrobce nedovede za skoro dva roky změnit typy šroubků na modernější, praktičtější a pro děti méně nebezpečné a raději to řeší nálepkou. Pokud má narvané sklady starými šroubky, proč ale už tak dlouho předem vydává krabice a návody s novými šroubky? (Poznámka z roku 2024: Tento text vznikal někdy okolo roku 2005. Mezitím výrobce krátkou dobu dodával stavebnice s inbusovými šroubky, ale do stavebnic místo příjemně použitelného inbusového šroubováku dodával inbusové L-klíče a tím to všechno zabil. Zkuste si s takovým nářadím postavit model se sto padesáti šroubky! Ale stačil aspoň částečně modernizovat návod, kde jsou již na několika stránkách šroubky zakresleny opět s průběžnou drážkou. Chybně očíslovaný šroubovák tam ale samozřejmě zůstal dodnes.)

Další smutné zjištění nás čekalo u modelu malotraktoru. Když jsme zjistili, že kloub pro zatáčení vymyslel výrobce pod sedadlem, nemohli jsme tomu uvěřit. Nakonec jsme přišli na to, že zatáčet takovýmhle strojem by šlo tehdy, kdyby řidič držel řídítka a zadkem strkal sedadlo do strany. Nesměl by ovšem zatočit příliš mnoho, neboť by mohl prostředek modelu padnout na zem a zabodnout se do hlíny. Tímto modelem výrobce docela popřel konstatování z prvorepublikové knížky návodů:

Ale něco na tom přece je. Takováto stavebnice nutí chlapce ku přemýšlení, proč je tento model tak špatný a jak by se měl předělat, aby fungoval... A přijdou na to, že kloub otáčení nesmí být pod sedadlem řidiče, ale hned u motorové jednotky, co nejblíže ose kol.

Tato stavebnice není tak špatná, jak by se mohlo z výše uvedených řádků zdát. Naopak, pokud si modely trochu předěláme, začnou fungovat dobře a my máme krásný pocit, že jsme nesestavovali tupě podle předloh, ale vložili jsme do stavby i něco naší vlastní, tvůrčí invence.

pásek
Kreteni - založeno (K8) 2001-2009, resuscitováno (K15) 2010; změněno (K1): 5.1.2024