MERKUR po Kreténsku
Ozubená kolečka a šneci - Otáčivý jeřáb - studie

Studie otáčivého jeřábu

pomocí koleček, vyrobených panem Lukášem. Jde to i s běžnými kolečky, není to ale tak dokonale běhací.

Na tomto místě vám představíme jednoduchou studii, jak by se dal řešit otáčivý jeřáb, konkrétně spojení pevného podstavce s otáčivým ramenem. Podstatou našeho řešení je, že motorek je namontován v otáčivé části a celá otočná část není připevněna na hřídeli, ale spočívá na osmi kolečkách č.1040.

Všimněte si těch zubatých koleček, to se srdce směje...
Na pevné části je namontováno napevno velké ozubené kolo č.2047, které "ojíždějí" naproti sobě postavené pastorky č.1046 z horní, otočné části. Pohon těchto pastorků je zabezpečován motorkem pomocí pastorku a korunového kola na otáčivé části, a je dále soukolím zpomalen. Pastorek na motorku je vidět na spodním obrázku. Na horním obrázku je detail onoho soukolí a na spodním je vidět, jak ve spodní části dosedají na sebe pastorky s velkým kolem, připevněným k pevné části.
Vespodu horní části je připevněno kolečko 1041 a v něm je připevněna hřídel, která zajišťuje střed otáčení a je vedena skrze náboj velkého ozubeného kola č.2047, ale tímto kolem prochází volně. Vespod spodní části je stavěcí kroužek, aby to u sebe drželo. Takže tato hřídel slouží k aretaci okolo středu otáčení tím, že volně prochází nábojem velkého ozubeného kola.

Na tomto modelu jsou vespod, kvůli předpokládané velké síle, použita nová kola s modulem zubu 1 mm, která výrobce začal vyrábět v roce 2012. Kolečko 2047 je tedy nahrazeno kolečkem 9047 s modulem zubu 1 mm. Výrobce bohužel nevyrábí pastorek, takže pastorek s modulem zubu 1mm je opět dílo pana Lukáše. Je ale možné spodek řešit standardními kolečky s modulem 0,6 mm.
Podložka, na které jezdí kolečka 1040, je pokryta umělohmotnými deskami, ale spodek je samozřejmě ocelový. Na dalším obrázku je vidět spodek horní části s vykukujícími pastorky č.8046 (s modulem zubu 1mm):

a dále spodní část s pevně na dvou dlouhých šroubcích namontovaným kolem 9047:

Vhodný model jeřábu pro zabudování tohoto mechanismu je například tendlencten nebo nějaký podobný.

Pokud byste chtěli vidět, jak se to hezky všechno točí, máte možnost.
Doporučuji pustit si pro plný zážitek i zvuk.Anebo verze s daleko hezčími modely:Máte-li zájem o ozubená kolečka od pana Lukáše, napište si o ně na adresu výrobce!

pásek
Kreteni - založeno (K8) 2001-2009, resuscitováno (K15) 2010; změněno (K1): 22.1.2024