MERKUR po Kreténsku
Peripetie s pneumatikami - Náhrady pneumatik

Náhrady pneumatik

Náhrady pneumatik

Krásnou stavebnici dopravních prostředků a strojů postihla v 80. letech katastrofa. Gumové pneumatiky na kolečkách č.82 a 83 byly nahrazeny plastovými. Plastové pneumatiky však měly dva závažné nedostatky - špatně se odvalovaly a nešly z koleček zout. Protože v předlohové knížce byl model bagru, který potřeboval tato kolečka bez pneumatik, stal se tento model nesestavitelný bez dodání koleček č. 42 a 43. Podívejte se na tuto stavebnici s inovovanými kolečky č.82 z roku 1989.
Kolečka č.82 s plastovými pneumatikami přešla bohužel i jako kolečka 1082 do Konstrukčních stavebnic Merkur a po listopadu 89 dále do nových stavebnic Merkur. Proto jsou původní kolečka se světlou gumovou pneumatikou vzácná. Podívejte se zde, jak se dají stará orezlá kolečka č. 82 inovovat.Více se o toto dozvíte zde.

Komu záleží na tom, aby pneumatiky ve stavebnici nebyly pouze na ozdobu, ale aby také fungovaly jako pneumatiky, může zkusit nahradit nebo spíše doplnit si gumové pneumatiky na kolečka 1042, 1043 a 2043. Tato kolečka mají průměr 38 mm, 62 mm a 85 mm a dají se na ně bez problémů nasadit O-kroužky, původně určené na těsnění v potrubích. O-kroužky musí mít vnitřní průměr o 3-5 mm meší, než je průměr kolečka a tloušťka gumy by měla být minimálně 8 mm (kruhový průřez).


Na obrázku jsou O-kroužky o rozměrech 80 × 8 mm, 58 × 8 mm a 35 × 8 mm, které se dají nasadit na kolečka 43A o průměru 85 mm, 43


Kolečka 2043, 1043 a 1042 s "pneumatikami" z O-kroužků 8 mm tlustými.

Chápu, že nahradit traktorovou pneumatiku gumovými O-kroužky není esteticky Bůh ví co, ale narozdíl od "pneumatik" 1083 se na nich dá jezdit, jdou pohánět motorkem a prostě fungují. Ale stejně je nejlepší původní traktorové kolo z nádherné stavebnice Merkur Dopravních prostředků a strojů (DPaS) 202.

Náhrada pneumatikami z 3D tiskárny "gumovým" filamentem

Napsal nám pan Josef Dřevikovský, že ho "kvalita" plastových pneumatik ze stavebnice přiměla k činu:

I já, coby robě, jsem dostal tuto stavebnici a při prohlížení Vašich stránek se mi vybavily okamžiky, kdy jsem montoval, co šlo a také uložení v plastovém profilu. To je už několik desetiletí. Nedávno mě však oslovil bývalý kolega, který má 3 syny, Merkur a nedostatečný počet pneumatik. Problém vyřešen 3D tiskem materiálem FLEX. Není to úplně guma, ale není to ani plast. Pneumatiky jsou na zmáčknutí měkké, je na nich vidět, že je to 3D tisk, ale synci jsou spokojeni. Mají prostě gumy.

Materiál Flex je sice drahý (půl kg měkčího filamentu stojí cca 1750 Kč), ale pneumatiky z něho vytištěné jsou funkční. Pan Dřevikovský nás inspiroval, tak zkusíme vytisknout pneumatiky také a doufáme, že bude spokojenost.

pásek
Kreteni - založeno (K8) 2001-2009, resuscitováno (K15) 2010; změněno (K1): 6.5.2024