MERKUR po Kreténsku
Zajímavosti okolo Merkuru - Militaristická reklama 1936

Militaristická reklama z roku 1936

Materiály Jirky Mládka

V roce 1936 vyšla v obrázkovém týdeníku Letem světem před Vánoci reklama na stavebnici Merkur, kde bylo zdůrazněno, že se ze stavebnice dají sestavit střílející modely děl a kulometů:


reklamní stránky časopisu Letem světem z čísel 8, 9 a 10 z roku 1936 (kliknutím zvětšíte)


Zde máme k dispozici tři reklamní strany z čísel 8, 9 a 10 časopisu z roku 1936. Tyto stránky jsou zajímavé i ostatními dobovými reklamami, mne osobně zaujala reklama na nyní velice vzácný vůz Praga Lady ve třídveřovém provedení a na fotoaparát Zeiss Ikon BOB. Všimněte si, že už tehdy inzeroval Jirka Mládek, ale tehdá místo v Merkuru podnikal s Fejfarem ve Studenci v textilu a prádle (vtípek).
Na každé stránce je ale také ovšem reklama na stavebnici Merkur, kde si můžete všimnout, že se zdůrazňuje, že Z MERKURU možno též stavěti střílející děla a kulomety.
Doufejme jen, že ono střílející zde znamená pouze imitaci zvuku pomocí pásku kapslíků jako třeba zde (také níže na této stránce). Kapslíky v pásku se už zřejmě neseženou, mohl by to někdo šikovný předělat na současné moderní kruhové zásobníky kapslíků.
Ano, bylo těsně před válkou, hitlerovské Německo chřestilo zbraněmi a možná toto byla také reakce na tuto skutečnost. Na následujícím obrázku je tato zvětšená reklama na stavebnici Merkur, která je na všech třech těchto stránkách (třetí řádek odspodu).


reklama na stavebnici Merkur z konce roku 1936 v časopise Letem Světem


A ještě jedna předválečná militaristická reklama z časopisu Letem Světem


Chcete-li nám něco napsat, tak na adresu
merkur@kreteni.cz

případně
mail nejvyššímu Kreténovi nebo mail K8, který již nespravuje tyto stránky.

pásek
Kreteni - založeno (K8) 2001-2009, resuscitováno (K15) 2010; změněno (K1): 22.3.2024