MERKUR po Kreténsku
Zajímavosti okolo Merkuru - Kufřík Toma Chludila

Vítězný kufřík pro Merkur soutěže Mladý designér 2011

Obrázky jsou převzaty z Webu

Našli jsme na Webu zajímavý kartonový obal na stavebnici Merkur od mladého designéra Toma Chludila z roku 2011. Tento obal jsme dosud úspěšně přehlíželi a až letos (2016) jsme ho na Netu našli. Je velmi pěkný (také vyhrál soutěž o Mladý obal na domácí produkt 2011) a proto považujeme za čest vás s ním seznámit.

kufřík

Autor na svém Webu píše (překlad z angličtiny K1, za případné nepřesnosti se omlouvám):

"Merkur je jedna z nejvýznamnějších českých hraček. Je to kovová stavebnice, která existuje již více než 80 let a je stále velmi populární. Základní části jsou dírkované kovové desky různých tvarů, které se spojují pomocí šroubků a matiček. Merkur nabízí široké spektrum možností, včetně staveb vlaků, aut, jeřábů a mnoho dalších. Vynálezce kontaktních čoček Otto Wichterle dokonce použíl tuto hračku pro konstrukci svého prvního stroje na odlévání čoček.

Tento kufřík byl vytvořen pro soutěž Mladý obal a téma bylo zabalit známý národní produkt. Mým cílem bylo vytvořit něco jako kufřík pro různé nástroje a součástky, s použitím typického materiálu pro tuto soutěž - kartonu. Tento kufřík se skládá ze dvou otevíratelných stran, které jsou navrženy tak, aby se vložené součástky v průběhu otevírání neuvolnily. Grafický design je tvořen pomocí českých národních barev a tvar panelu zdůrazňuje technickou povahu této významné hračky."

Samozřejmě v kufříku se skrývá jakási stavebnice:

rozevřený kufřík

rozevřený kufřík

Jistě se mnou souhlasíte, že kufřík je velmi pěkný, a reprezentativní. Velmi se líbí třeba řešení krabiček s víčky na menší součástky a šroubky. Bohužel však autor nekontaktoval výrobce (možná to mohl udělat třeba i pořadatel soutěže) a výrobce se sám autorovi neozval. Škoda, takový zajímavý obal by mohl stavebnici prospět. Osud kufříku je prý neznámý, je možné, že se nachází někde v Národním technickém muzeu.

Součástky v kufříku netvoří žádnou konkrétní stavebnici, ale byly vybrány jako jakási startovací sada a nutno přiznat, že výběr je velmi slušný. A prostoru je v kufříku dost na to, aby se do něj vešla třeba stavebnice C03 nebo některé z menších stavebnic. Dokonce nás napadlo, že by šel využít třeba ke kompletaci přesných frézovaných ozubených kol a hřebenů, vyráběných panem Lukášem. To by se dále dalo doplnit sadou přesných hřídelek, stavěcích kroužků z mosazi, náhradních stavěcích šroubků, ložisek a mosazných šroubků s přesnými matičkami. Taková luxusní sada.


Chcete-li nám něco napsat, tak na adresu
merkur@kreteni.cz

případně
mail nejvyššímu Kreténovi nebo mail K8, který již nespravuje tyto stránky.

pásek
Kreteni - založeno (K8) 2001-2009, resuscitováno (K15) 2010; změněno (K1): 8.9.2016