MERKUR po Kreténsku
Zajímavosti okolo Merkuru - Kde získat šroubky M3,5

Kde se také dají sehnat šroubky M3,5 do stavebnice

Příspěvek Mirka Černého

Přenechme rovnou slovo autorovi:

Šroubky M 3,5 používané ve stavebnicích MERKUR jsou tak trošku zvláštní, v praxi se běžně používají malé šroubky s matičkami M3 a M4, ale pan Vancl se rozhodl pro šroubky M 3,5. Tyto šroubky a matičky jsou v obchodech velmi vzácné, ale v zařízeních kolem nás jsou přesto tu a tam použité. Nejčastěji šroubky M3,5 najdeme v kabelových zástrčkách 230 V; v každé jsou 3 šroubky M 3,5 (některé zástrčky NDR mají jen 2 šroubky M 3,5). U starých bakelitových zástrček najdete šroubek na zemnící kolík z mosazi, to jest z materiálu, ze kterého byly šroubky a matičky v těch nejstarších stavebnicích MERKUR. Tyto šroubky jsou také použity v kolébkových bytových vypínačích včetně kolébkového vypínače na dvojlinku a vypínačích do vlhkého prostředí. Podle typu vypínače je zde použito až 6 šroubků.


Úplné žně na šroubky poskytne většina zářivkových svítidel vyrobených v Československu. Na kruhové připojovací svorce je hned 8 šroubků M 3,5 a dále zde bývají 2 až 4 šroubky na uzemění plechové základny svítidla, které u starších modelů bývají taktéž z mosazi. Také velké množství stykačů a jim podobných dílů rozvaděčů strojů a různých zařízení mívá použity šroubky M 3,5 na tzv. pomocných kontaktech a ovládací cívce. Může tam být až 10 šroubků M 3,5. Čtyři šroubky naleznete ve vypínači infrazářiče bytových jader ovládaných šňůrkou. Také u stavebnicového systému tlačítek, spínačů, kontrolek a transformátorků k napájení kontrolky najdeme plno šroubků M 3,5 z MOSAZI s povrchovou úpravou snad kadminováním, což je škoda, protože povrchová úprava šroubků zakrývá kouzlo MOSAZI. Kupodivu jsou šroubky M 3,5 × 10(12) použity také v největší ulamovací svorkovnici (čokoládě) z bakelitu. Z této svorkovnice se ve stavebnici MERKUR dají využít i polosvorky (objímky na dráty), kterými lze hřídelky připevnit k „dírkovaným“ dílkům. Lze tak jednoduše z hřídelí sestavit zábradlí, různá madla a panty.


Nejvíce šroubků a zde i čtvercových matic M 3,5 bývá použito v modulech ZPA – různé regulátory teploty, teploměry, spínací jednotky, zdroje…. Moduly bývaly montovány do různých rozvaděčů měření a regulace či automatizace. Na svorkách zadní strany bývá 6 až 48 šroubků M 3,5 včetně vzácných matek M 3,5 čtvercového tvaru s hranou 6 mm. Bývají ocelové s povrchovou úpravou nebo nerezové. Jako poslední z „věcí“, kde najdete šroubky M 3,5 uvedu venkovní vlhkuodolné zásuvky a vypínače v provedení bakelitové nebo hliníkové krychle (u zásuvek s víčkem). Víko skříňky je přišroubováno dvěma šrouby M 3,5 délek od 10 do cca 27 mm s dříkem (závit není do konce dříku). Tyto šroubky jsou vhodné ke „kluzným“ spojením např. dílů řízení s použitím dílků 2006 a 1011. Většinu popsaných součástí, ze kterých lze vymontovat a ve stavebnici MERKUR použít šroubky (a matky) M 3,5 najdete na přiložených obrázcích, jedná se převážně o součásti, které již dosloužily, nebo dosluhují. Vyřazené je najdete ve sběrných dvorech, garážích…. Další použití šroubků na modely a hračky ze stavebnice MERKUR je ta nejlepší recyklace.




Ty mosazné šroubky jsou opravdu pěkné.

Změřil jsem všechny druhy "vytěžovaných/100% recyklovaných" šroubků M 3,5. Všechny mají válcovou hlavu s drážkou pro šroubovák, tvar hlavy mírně modifikovaný.


A a A1 jsou šroubky získané ze svorkovnic modulů měření a regulace ZPA (A = ocel+pozink, A1 mosaz+chrom). Hlava je mírně konická, průměr 5,8 až 5,3 mm, výška hlavy 2,5 mm, délka závitu 7 mm, ojediněle 5,5 mm
B jsou ocelové šroubky z největších bakelitových elektrikářských svorkovnic (čokolád). Jsou úplně totožné se šroubkama dodávanýma do stavebnic MERKUR, délky závitu 8 mm nebo 10 mm, někdy kadmiované/pozinkované. Ty samé šroubky se vyskytují na různých stykačích, ale ty mají délku 6 mm (u novějších stykačů jsem narazil již i na šrouby s válcovou hlavou a drážkou na křížový i klasický šroubovák. Ty mají pod hlavou zalisované čtvercové prohnuté podložky a délku závitu 8 mm)
C jsou mosazné šrouby z tlačítkových spínacích jednotek a příslušenství. Průměr hlavy 6,9 mm, výška hlavy 2,1 mm a délka závitu 5 mm. Mají většinou povrchovou úpravu - chrom.
D jsou ocelové pozinkované šrouby z novějších modulů ZPA. Mají válcovou hlavu průměru 6 mm, vysokou 2 mm nahoře a s nízkým obloukem, délka závitu 7 mm.
E - těchto šroubů je nejvíc. Jsou použity v kruhových svorkách zářivek a na zemnících svorkách, v kabelových zásuvkách a zástrčkách, v bytových kolébkových vypínačích (i vodotěsných). Jsou ocelové pozinkované nebo chromované, u starších zařízení jsou šroubky pro "uzemnění" mosazné, bez povrchové úpravy. Hlava má průměr 6,9 mm, výška hlavy je 2,1 mm, hrany hlavy oblé, vrchní část hlavy do mírného oblouku. Délka závitu je standardně 5,5 mm, zřídka 7 mm.

Mirek Černý


Chcete-li nám něco napsat, tak na adresu
merkur@kreteni.cz

případně
mail nejvyššímu Kreténovi nebo mail K8, který již nespravuje tyto stránky.

pásek
Kreteni - založeno (K8) 2001-2009, resuscitováno (K15) 2010; změněno (K1): 9.10.2016