MERKUR po Kreténsku
Šroubky - Nové staváčky

Nové staváčky s válcovou hlavou

nové staváčky

Na obrázku zleva Withworthovy staváčky #5-40 3/16", uprostřed standardní nové M3×4 s křížovou drážkou a vpravo nové staváčky M3×3 s křížovou hlavou.

Podařilo se sehnat krásné staváčky. Až z Číny. Na obrázku to jsou ty vpravo. Jsou malé, mají rozměr M3×3, jsou poniklované, mají malinkou hlavičku a kříž philips. Konečně má Merkur staváčky, za které se nemusí ani trochu stydět. Na dalším obrázku si všimněte, jak se staváčky vyjímají, použité na stavěcích kroužcích.


Na prvním mosazném kroužku je původní prvorepublikový staváček. Jsou prostě krásné, průměr hlavičky mají 5-5,1 mm. Vedle je náš nový whithworthův staváček #5-40 3/16". Mohl by být o 1/16 palce kratší, ale takový jsme zatím nesehnali. Ale tento má docela malou hlavičku o průměru 5,2 mm. Na prvním obyčejném stavěcím kroužku je použit šroubek z nově dodávané stavebnice Merkur. Hlavičku má o trošku větší (5,4 mm), ale je moc dlouhý a už to přestává být estetické. Je to M3×5, zřejmě M3×4 zrovna nebyly k mání... Další je náš křížový M3×4, který je docela pěkný, ale má hlavičku už 5,8 mm. Následuje starší M3×4, standard, a pak...

A to nejlepší nakonec. Nový staváček M3×3, průměr hlavy 4,9 mm, kříž philips, tloušťka hlavy 0,8 mm. Staváček má po dotažení ještě skoro milimetr rezervu. Pravda, vzácně se někde vyskytují tlustší středy, tam by asi nestačil, ale pro drtivou většinu současně vyráběných koleček či stavěcích kroužků je perfektní.


Máte-li zájem o tyto šroubky nebo matičky, napište si o ně na adresu
merkur@kreteni.cz

pásek
Kreteni - založeno (K8) 2001-2009, resuscitováno (K15) 2010; změněno (K1): 17.9.2016