MERKUR po Kreténsku
Šroubky - Šroubky Merkur s hlavičkou TORX

Dokonalé TORX šroubky v Merkuru


Před rokem (v únoru 2023) se nám podařilo sehnat TORXovy šroubky M3,5×6 a i další a staví se s nimi báječně. Pouze ve stěsnaných místech jsou trochu problémy, protože normovaný průměr hlavičky šroubku rozměru M3,5 je minimálně o 1 mm větší než mají mít šroubky ve stavebnici (podle předválečných mosazných šroubků) a šroubky se někam vejdou jen neochotně. Zde si o tom můžete počíst.

Výrobce se však v poslední době (myšlen rok 2023) až zázračně pochlapil a začal dodávat do stavebnic šroubky s tou nejlepší hlavičkou - hlavičkou TORX. A nejen to. Podívejmež se a chvalmež:

  1. Ve stavebnicích jsou nově použity výhradně šroubky M3,5 s hlavičkou TORX T15. Palec nahoru!
  2. Hlavičky TORX šroubků ve stavebnicích mají cca o 1 mm menší Ø než normovaný Ø pro rozměr M3,5 (5,7 mm oproti 6,7 mm, takže je hlavička velká jako u M3 šroubků) tak, jak to bylo i u předválečných mosazných šroubků. Normovaná velikost by mohla přinášet problémy ve stěsnaných "zákoutích" některých modelů a při použití jako staváčku u koleček. Palec nahoru!
  3. Ke stavebnicím je dodáván šroubovák s hlavicí TORX T15 a ne L-klíč. Palec nahoru!
  4. jako stavěcího šroubku v kolečkách je nově použit šroubek M3,5×4 mm, také s hlavičkou TORX T15 (M3 šroubek by vyžadoval TORX T10). Toto řešení bylo umožněno díky zmenšení hlavičky šroubku M3,5
  5. Průměr dříku přiloženého šroubováku je 3,5 mm, takže projde každou dírkou ve stavebnici, což leckdy citelně usnadní práci. Palec nahoru!

Tyto šroubky jsou balzámem na duši pro konstruktéra. Konečně! Vše, co tyto šroubky splňnovat mají, tak splňují:

porovnání šroubků hlavička šroubováku
Vlevo standardní šroubek TORX M3,5, vpravo TORX M3,5 z nových stavebnic ... a jejich přímé porovnání velikostí hlaviček.
porovnání hlaviček staváček M3,5
Staváček TORX M3,5×4 v kolečku č. 1041 Kolečko 1041 se staváčkem TORX M3,5×4
šroubovák hlavička šroubováku
Velmi praktický šroubovák pana Torxe ... a jeho hlavička

hlavička šroubováku
Šroubek na šroubováku drží nesrovnatelně lépe, než šroubek s příčnou drážkou

radost pohledět!

Na dalším obrázku je vidět, jak se šroubky vejdou do vnitřních rohů svými hlavičkami:


odleva: Torx M3,5 standardní hlavička, Nový mosazný M3,5, nový brynýrovaný M3,5, předválečný mosazný M3,5 a nový TORX M3,5 ze stavebnic

Jak lze vidět, šroubky s normovanou hlavičkou se buď zcela nebo téměř hlavičkami dotýkají (první tři dojice odleva), kdežto šroubky se zmenšenou hlavičkou (předválečné mosazné a současné TORXy z Merkura) mají znatelnou mezeru mezi hlavičkami a bez nejmenších problémů se i do takových míst vejdou. Výrobce si tyto šroubky nechal vyrobit přímo na míru a i za to mu patří veliká pochvala, uznalé spokojené mručení a hlavně velký dík. Pokochejmež se (odleva: 4, 6, 10, 16 a 20 mm):

pásek
Kreteni - založeno (K8) 2001-2009, resuscitováno (K15) 2010; změněno (K1): 3.3.2024