MERKUR po Kreténsku
Moje sbírka - 1968 Merkur 2

Vzácná stavebnice č.2 z roku cca 1968

Kdysi jsem u pana Mládka natrefil na obrázky stavebnic Merkur č. 1 až č. 3, které se údajně u nás vyráběly po válce. Dotehdy jsem tyto menší stavebničky neviděl v reálném světě, i když jsem si v těch dobách (přelom šedesátých a sedmdesátých let) se stavebnicí často hrál. Znal jsem jen velikosti 4 až 7. Nevěřil jsem tedy, že bych takhle malou stavebnici někdy dokonce měl. Před časem se mi podařilo sehnat dvě trojky z let 1969 a 1973 (prodejní cenu měly 37 Kčs), ale dvojku nebo jedničku vůbec. No podívejte se, jak to prý vypadalo:


Obrázek stavebnice č. 2, objevený v materiálech pana Mládka

Jaké však bylo mé přeqapení, když nyní, ve svém již pokročilém věku, uviděl jsem první skutečnou dvojku vůbec. Jak jinak, než u pana Mládka. Stavebnice bohužel nemá spodní štítek, a tak ji nelze úplně přesně datovat a ani se dozvědět její tehdejší prodejní cenu. Podle provedení patří tato stavebnice do druhé půlky šedesátých let minulého století. Pro dobu před rokem 1970 svědčí obrázek na víku a šroubky - ocelové typy bez povrchové úpravy. Pro mladší dobu než rok 1964 svědčí novodurová přihrádková vložka. Vyšlo nám tedy období 1965-1970.

Krabice je trochu spíše jen opticky poškozená, ale pevná a mechanicky ve velmi dobrém stavu. Má rozměry 27,5 × 19 cm a jediné patro s 51 součástkami a 20 šroubky a matičkami. Patro je čisté, zcela zachovalé, prostě pěkné.


Zachovalá krabice o rozměrech 27,5 × 19 × 2,5 cm

Patro má opravdu pomálu součástek, inu Dvojka...

Složení stavebnice

Takže nyní budeme mít tu čest představit vám těch pár věcí, co ve stavebnici č. 2 koncem šedesátých let bylo.

71 součástek včetně 20 šroubků s matičkami se vejde na opravdu jednoduchou plochu. K tomu asi opravdu není co dodat.


A ještě obsah mističky se šroubky. Šroubky jsou ocelové bez povrchové úpravy a nechyběl ani jeden, a také ani jedna matička!


merkur@kreteni.cz, případně je k dispozici
mail nejvyššímu Kreténovi
nebo mail K8, který už nespravuje tyto stránky a je vám úplně k ničemu.

pásek
Kreteni - založeno (K8) 2001-2009, resuscitováno (K15) 2010; změněno (K1): 6.9.2016