MERKUR po Kreténsku
Moje sbírka - Obnova součástek -

Uvařte si Merkur

Asi se budete divit, co to znamená. Merkur se dá vařit? A odpověď je překvapivá: Za určitým účelem ano.

Mám doma docela dost součástek a mnoho jich pochází ze zbytků starých stavebnic, a to opravdu napříč celým časovým spektrem, co se Merkur vyrábí. Jenže některé staré součástky vypadají velmi špatně, jsou poškrábané, oprýskané a rezavé. A u některých součástek je mi to docela líto, protože si jich vážím. A dlouho mě mrzelo, že mám doma několik desítek destiček 35 a 36 (nebo spíše několik set), a některé jsou opravdu velmi nehezké.


Tak takhle vypadaly před renovací. Nic moc, co?

A tak jsem se rozhodl je renovovat. Postup jsem si stanovil následovný:

  • vybrat nejošklivější destičky
  • srovnat případné deformace
  • odstranit barvu
  • zrezlé destičky dát na několik hodin do odrezovače
  • vše opláchnout a dokonale vysušit
  • opláchnout v lihu (odmastit) a vysušit
  • nastříkat lakem několikrát ve slabých vrstvách

Nejproblematičtější bod pro mne bylo odstranění barvy. A tady se dostáváme k titulu této stránky. Nejjednodušší cesta, jak se zbavit staré barvy, byla totiž ta, že jsem dal součástky pěkně do hrnce na plotnu a nějaký čas je pěkně povařil ve vodě. Nevím jak dlouho to musí být, já je tam nechal asi půl hodiny, možná by stačilo méně. Pak jsem jednu destičku po druhé vyndaval z vařící lázně a pod vodovodem jsem je oškrábal drátěným kartáčkem. A opravdu to šlo jako po másle.

Vše ostatní už bylo běžné. Zrezlé destičky jsem dal do odrezovače a pak je vzal už jen obyčejným kartáčem. Nakonec jsem vše omyl v lihu a po usušení nastříkal rovnou konečným odstínem, a to minimálně dvakrát, spíše třikrát a opravdu slabé vrstvy, nesmí se silně. Spreje jsou běžné autolaky ve spreji, lesklé nebo hedvábně lesklé. Matné mi připadají nevesely truchlivy, jak by řekl Karel Jaromír Erben .

Snažil jsem se jen vybrat co nepřesnější odstín. Nátěr drží minimálně srovnatelně s nátěrem z výroby. Nevím, jak vybírají barvy v továrně. Přiznám se, že posuzovat vhodnost pro dětské hračky mne nenapadlo.
Co se týče barevných odstínů, panu Petru Součkovi připadají nejvhodnější tyto odstíny:

RAL 1003
Signální žlutá
RAL 3000
Feuerrot
RAL 6001
Smaragdgrün
RAL 5005
Signalblau

No, já si myslím, že pan Souček je moc tmavý. Já bych se přimlouval za tyto odstíny:

RAL 1018
Zinková žlutá
RAL 3020
Verkehrsrot
RAL 6018
Gelbgrün
RAL 5015
Himmelblau

A jak to vše dopadlo? Udělal jsem si jednu sadu světlejších do stavebnice č.7 a zbytek tmavší, tak, jak se dělaly dříve a vlastně i teď. Pokochejte se:


Tak takhle vypadaly potom. Sice ne jako nové, ale velmi pěkné.


A takhle dopadla kola 43A a destičky 38 a 39. Ty jsem si bohužel zapomněl vyfotit před obnovou.
Kola jsem nevařil, ta byla tak orezlá, že jsem je dal přes noc do odrezovače a ráno z nich šla barva jak po převaření...

Nejsem samozřejmě sám, kdo nějak renovuje staré díly. Dostal jsem hezký mejl od pana Marka Patáka, který renovuje staré díly velmi zajímavě, například dělá ploché destičky z každé strany jinou barvou. A to ani nevěděl, že tohle už měla stavebnice Metropol. Jenže Metropol je vzácný tak, jako spravedlivý na burze... Pan Paták uvádí dvoubarevnost destiček takto:

...Invenční prvek, který jsem přidal je dvoubarevnost jednotlivých dílů, u kterých to při stavbě některých projektů bylo vysloveně žádoucí. Typicky díly č. 72, 73, 74, 75 a 77. Například stavba letištního speciálu podle návrhu pana Feuereisla by byla nemyslitelná bez barevné úpravy. Velké desky prostě ve starých stavebnicích neexistovaly v červeném provedení. Abych ale zachoval možnost použítí dílu i do budoucna v jeho původní barvě, vznikl díl v dvoubarevném provedení. Na fotografiích jsou dílky, jak vypadají z jedné a druhé strany. Domnívám se, že tohle malé vylepšení by mohlo být zajímavým přínosem pro všechny, kteří rádi staví velké projekty, přičemž se snaží zachovat barevnou jednotnost, která se jen velmi těžce udržuje u novodobých stavebnic.

A v tomhle tedy má naprostou pravdu. Odstínů stejných součástek je opravdu, jak by řekli v Cimrmanově hře Blaník, nepočítaně. Tak tady jsou příklady práce pana Patáka:


toto je jedna a ta samá destička po inovaci, ale pokaždé z jiné strany


i tohle jsou jen dvě destičky a ne čtyři


To asi nebude pravé zlato...

A jak odrezit středy koleček? Nejjednodušší je je dát na cca 10-15 minut celá do odrezovače, lak to tu dobu vydrží a rez je pryč...

odrezit střed
Vlevo kolečko před odrezením, vpravo po deseti minutách v odrezovači, opláchnutí a usušení. Docela to jde, ne?

Pokud nám chcete psát, pište na merkur@kreteni.cz, případně je k dispozici
mail nejvyššímu Kreténovi
nebo mail K8, který už nespravuje tyto stránky a je vám úplně k ničemu.

pásek
Kreteni - založeno (K8) 2001-2009, resuscitováno (K15) 2010; změněno (K1): 3.3.2024