MERKUR po Kreténsku
Předlohy - Předlohové knížky III. generace

Předlohové knížky III. generace (1972-1989)

Počátkem sedmdesátých let minulého století konečně dosloužila předlohová knížka, která začala vznikat v polovině dvacátých let a byla pak od poloviny třicátých let v téměř nezměněné podobě dodávána s mechanickými stavebnicemi Merkur až právě do začátku sedmdesátých let. Modely pak byly už docela zastaralé a provedení knížky, pořád nebarevné, nijak zvlášť nekonkurovalo jiným stavebnicím. Ale nyní vznikla knížka nová. Knížka měla jen poloviční počet stran, zato silnějších a byla i v téměř dvojnásobně velkém formátu. Formát knížky byl jen o málo menší, než rozměry stavebnice samé a proto už knížka nevyžadovala zvláštní výřez v součástkovém platu. Tato velikost knížky ale nebyla už nová - stejně velká knížka, ale v černobílé verzi, doprovázela už asi 7 let novou stavebnici Merkur dopravních prostředků a strojů. A také tato knížka z dopravní stavebnice byla v této době inovována - byla obarvena. Předlohové knížky se konečně rozzářily barvami a to se určitě u dětí setkalo s kladnou odezvou. A také přerdlohová knížka stavebnice Merkur-Elektro zvětšila formát a rozzářila se barvami.

Předlohová knížka mechanických stavebnic Merkur

Merkur 1-7 1972

Namísto 175 modelů obsahovala tato knížka pouze 65 modelů z mechanické stavebnice a 10 sloučených z mechanických stavebnic a stavebnic dopravních prostředků a strojů. Zhruba polovina modelů byla přejata buď přesně, nebo s malými úpravami z původní knížky a druhá polovina byla nová, moderní. Na obalu byl slavný reklamní model velkorypadla s chlapečkem. Má-li si zde ale K1 vyjádřit svůj soukromý názor, tak nový formát se mu tak moc zase nelíbil. Byl by daleko raději přijal inovaci v podobě nových modelů a obarvení knížky v původním formátu a provedení. Nicméně názory na nový formát se liší a K1 si výjimečně nenárokuje patent na rozum, i když trochu menší, aspoň o fous, by ty knížky mohly být, aby se vešly do skeneru. Takhle jsou o pár cm větší.

Bohužel však nová knížka přišla v době, kdy jakýsi magor (nebo imbecil, nevíme přesně) prosadil divoký nástup umělých hmot do kovové stavebnice. Toho debila by K1 moc rád viděl. A nová předlohová knížka to odnesla. V nákresech součástek i modelů se objevily červené stavěcí kroužky z plastické hmoty, ozubená kolečka či šneci celoplastové... no fuj. Jaký to rozdíl od prvních z mosazi frézovaných koleček v předválečných stavebnicích! No, posuďte sami.

Modely z této knížky také byly zpracovány v databázové podobě.

Předlohová knížka retro stavebnic C01 a C02

Retro C01 a C02

Tato útlá dvacetistránková knížka se dodává s retro stavebnicemi C01 a C02. Má evokovat dobu první republiky a docela se jí to daří.

Chcete-li nám něco napsat, tak na adresu
merkur@kreteni.cz

případně
mail nejvyššímu Kreténovi nebo mail K8, který spravuje tyto stránky.

pásek
Kreteni - založeno (K8) 2001-2009, resuscitováno (K15) 2010; změněno (K1): 15.2.2024