MERKUR po Kreténsku
Předlohy - Předlohové knížky Dopravních prostředků a strojů

Předlohové knížky Dopravních prostředků a strojů

V polovině šedesátých let byla uvedena na trh nová řada stavebnic Merkur s názvem Merkur Dopravních prostředků a strojů. Díky kolům s pneumatikami umožňovala stavbu aut a dalších samohybů. Kromě pneumatik měla i mnoho plastových desek, vhodných ke karosování nebo vyplňování velkých ploch. A samozřejmě k této krásné stavebnici byla i vydána příslušná předlohová knížka.

Merkur Dopravních prostředků a strojů, 1.vydání, 1965

Tato knížka nekopírovala knížku, známou z mechanických stavebnic. Byla úplně jiná, větší:


Porovnání velikosti dosavadní předlohové knížky mechanických stavebnic Merkur (vlevo) s novou knížkou dopravních stavebnic

Tato velikost knížky odpovídala zhruba velikosti krabice se stavebnicí. Díky většímu formátu mohla mít méně stránek a už nepotřebovala výřez v přihrádkové vložce jako to bylo dosud v mechanických stavebnicích. Bohužel byla pořád ještě černobílá, nicméně prezentace modelů už odpovídala spíše černobílé fortografii s polotóny, než kresbě:

Merkur DPaS 1965


Když jsem připravoval skenování této černobílé dopravní knížky, měl jsem už z minulé doby naskenovanou novější barevnou verzi této knížky. Myslel jsem si ale, že bych si usnadnil práci, kdybych prostě ty obrázky odbarvil a použil je jako skeny pro tuto knížku, protože kromě barvy a jiné obálky se knížky v ničem dalším nelišily. Když jsem však barevné obrázky odbarvil, výsledek byl znatelně jiný:


Nahoře je původní barevný obrázek a vlevo dole je původní černobílý z prvního vydání. Po odbarvení barevného obrázku však vznikl obrázek dole vpravo, ve kterém polotóny neodpovídají černobílému obrazu. Všimněte si třeba jak to vypadá v kabině, nebo stupně světlosti karoserie. Mám jen jedny nervy, tak jsem to nakonec vzdal a celou černobílou knížku jsem oskenoval, i když má tak velký, skeneru nepřátelský formát. S výsledkem jsem nakonec spokojen.

Tato knížka doprovázela novou stavebnici zhruba po dobu pěti let. Na začátku sedmdesátých let nastala konečně kýžená změna.Merkur Dopravních prostředků a strojů, 2.vydání, cca 1970

Předlohová knížka se konečně dočkala barevného vydání. A netýkalo se to pouze této knížky, změnila se i předlohová knížka mechanických stavebnic. Až nyní přejala velký formát a rovnou také barvu. A nejenom to. Obě knížky měly i naprosto stejnou obálku, známého to chlapečka s velkorypadlem. Knížka k mechanickým stavebnicím se však otevírala nahoru, kdežto naše dopravní normálně na stranu.

Merkur DPaS 1971

Tato knížka opět vydržela se stavebnicí zhruba deset let. Modely z ní máme z dřívějška také databázově zpracované.


Merkur Dopravních prostředků a strojů, 3.vydání, cca 1982

O několik let později přišlo už v pořadí třetí vydání této knížky. Třetí vydání se nejprve odlišovalo od druhého jen vevnitř - v obrázcích modelů dopravní stavebnice jsou upřesněna čísla součástek a z nějakého tajemného důvodu je pořadí modelů v novém vydání na některých místech prohozené včetně jejich čísel, takže některé modely, ač jsou v obou kížkách stejné, mají jiné pořadí a jiná čísla. Jsou také aktualizovány seznamy použitých součástek u modelů. Později už také zmizel chlapeček s velkorypadlem a mechanické a dopravní stavebnice už zase měly navzájem odlišnou obálku. Jsou tam i další drobné změny. Nakonec, podívejte se sami.

Merkur DPaS 1989

Stavebnice převodových ústrojí M1

Stavebnice s motorkem a součástkami, umožňujícími sestavit nejen pohonné jednotky pro dopravní prostředky ze stavebnic dopravních prostředků a strojů, ale také jednotky pro pohon strojů z mechanických stavebnic, se objevila v sedmdesátých letech minulého století a během své existence vystřídala dvě předlohové knížky (no ony to byly spíše plakáty o osmi stranách. Jediný rozdíl v předlohových knížkách je ten, že ze začátku byly použity pouze černobílé nákresy. Po několika letech byly některé obrázky v barvě. Přínášíme vám obě verze těchto knížeček.


První a druhé vydání knížečky

Chcete-li nám něco napsat, tak na adresu
merkur@kreteni.cz

případně
mail nejvyššímu Kreténovi nebo mail K8, který spravuje tyto stránky.

pásek
Kreteni - založeno (K8) 2001-2009, resuscitováno (K15) 2010; změněno (K1): 28.12.2023