MERKUR po Kreténsku
Historie a současnost - Stavebnice Metropol -

Stavebnice budov

Povzbuzen velikým úspěchem mechanických stavebnic řady Merkur vyvinul pan Vancl na počátku třicátých let další kovovou stavebnici, která se od Merkuru velice lišila a současně s ním byla plně kompatibilní. Jmenovala se Metropol a byla to stavebnice budov. Na rozdíl od Merkuru byla zcela statická. Neobsahovala žádné pohyblivé díly, jako jsou hřídele, kolečka, kliky a podobně, ale obsahovala pouze plotničky a pomocné díly pro sestavování budov. Na rozdíl od stavebnice Merkur byla "Zákonem chráněná". Nevíte někdo, co to přesně znamenalo?


Obal knížky pro stavebnici Metropol č.1 až 3 z roku 1934, z roku 1939

Máme dvě verze předlohových knížek. Starší varianta, cca z roku 1934, obsahuje ceny v Kč a má na dvou stránkách drobné chybky (stavenice místo stavebnice). Vydání z roku 1939 udává ceny v K a má chybky odstraněny. Obě vydání se výrazně liší skladbou reklamních stránek na konci knížky (stránky 30-36).

Stavebnice se vyráběla, podobně jako Merkur, v různých velikostech číslovaných od 1. Od roku 1931 do roku 1932 se vyráběly stavebnice Metropol ve velikostech 1 a 2 a ještě na reklamě z roku 1932 na rok 1933 nebyla větší stavebnice uvedena. Touto dobou se však už uvažovalo o velikostech 3 a 4. Trojka se realizovala, zřejmě někdy okolo roku 1933 či 1934, ale čtyřka se už nikdy nevyráběla. Největší stavebnice Metropol (tedy č.3) se skládala z pěti pater součástek. K1 se hrdě hlásí k jejímu vlastnictví!


Tak tato krabice byla zcela rozpadlá a dalo docela dost práce ji alespoň nějak spravit. V ní se ukrývá pět pater součástek.
Všimněte si uprostřed pravého boku nálepky Metropol a na horním levém rohu číslice 3.

Stavebnice nebyla "šovinistická", jako její sestřičky Merkur a Merkur-Elektrus, čili nezdůrazňovala, že je pro chlapce. Její velkou předností ale byla plná kompatibilita se stavebnicemi Merkur a Elektrus, takže šly velmi dobře stavět kombinované modely, například budova větrného mlýna s pohyblivou mechanikou, kterou dodal Merkur a osvětlením nebo motorkem, který dodal Merkur Elektrus.


Kombinovaný model mlýna ze stavebnice Metropol a Merkur

Hlavními stavebními součástkami stavebnice Metropol byly destičky (tehdy nazývané poeticky "plotničky") s okny, dveřmi, plné, střešní a podobně. Plotničky byly ploché a byly lakované z každé strany jinou barvou, takže se se stejnými díly daly stavět budovy dvou barev. Plotničky byly pastelově modré a z druhé strany pastelové žluté, střešní byly modro/červené. Takhle vypadala velmi vzácná plotnička se čtyřdílným oknem:


Ta samá plotnička z obou stran. Díky tomu se mohly stavět vícebarevné modely ze stejných součástek.

Nový Metropol?

Ne, neradujte se. Pokus o reinkarnaci stavebnice Metropol se sice konal, ale zcela neúspěšně. Na výstavě v Polici nad Metují v roce 2008 byla firmou Cross vystavována nová stavebnice Metropol o velikosti 1 a byl k vidění i baráček z ní postavený. Srdce zaplesalo, jenže k výrobě této stavebnice už nedošlo. Tak se aspoň podívejte, jak by to bylo bývalo mohlo vypadat, kdyby se to bylo bývalo bylo povedlo...


Pokus o reinkarnaci stavebnice Metropol (fotografie z roku 2008)


Trochu jiné barevné ladění, ale nevypadá to tak špatně, že?

pásek
Kreteni - založeno (K8) 2001-2009, resuscitováno (K15) 2010; změněno (K1): 18.10.2016