MERKUR po Kreténsku
Historie a současnost - Nové stavebnice Merkur řady Retro

Nové stavebnice Merkur řady Retro

Současný výrobce stavebnic Merkur již delší dobu vyrábí řadu stavebnic s přívlastkem "retro" nebo také Classic. Tyto stavebnice jsou výrobcem uváděny jako návrat do dob počátku výroby stavebnice a charakterizovány tím, že prý v nich jsou použity pouze tehdejší tradiční materiály. Stavebnice jsou dodávány v papírových krabicích (C01, C03, C04 a C05), dřevěné krabici (C02) a papírovém kufříku z hlazeného modrého papíru (některé verze C05), nemají plastové lisované přihrádky, ale součástky jsou v nich připevněny cvočky stejně jako tehdy, čili v papírových přihrádkách, připevněné mosaznými sponkami.

Než si přiblížíme jednotlivé stavebnice této řady (vyrábí se v označeních C01 až C05), uvedeme si zde skutečnosti, které byly zanedbány vzhledem k "retro" požadavkům. Není jich málo:

  • Šroubky jsou dodávány pozinkované, což se tehdy vůbec ve stavebnicích nevyskytovalo. Ideální by byly mosazné šroubky nebo aspoň šroubky černěné brynýrováním.
  • Malé díly jsou také pozinkovány, kdežto původně byly černěny nebo nabarveny (č. 1,2,3,5,6,26,30,31,32,33,34,70,71).
  • Hřídelky jsou pozinkované, původní byly bez povrchové úpravy
  • Pneumatiky na kolečkách č.1082 jsou z plastické hmoty, navíc do těchto stavebnic nepatří
  • Ozubené kolečko č. 45 ve stavebnici C05 je z plastické hmoty
  • Stavěcí kroužky a kladkové kolečko nejsou mosazné
  • Šroubovák má rukojeť z plastické hmoty

Předlohová knížka ke stavebnicím C03, C04 a C05 kopíruje vzhledem knížku z let padesátých a šedesátých, nikoli z dob počátků stavebnice. Tehdy nebyly knížky dvoubarevné s barevným obalem, ale jen černé. A jen ještě taková drobnost - knížka obsahuje i modely z č. 1 a 2, které se nevyrábějí. Je však tištěna na krásném křídovém papíru se čtyřjazyčným doprovodem, ale čeština tam není. Jakoby ta stavebnice ani nebyla česká. Papír je sice krásný, ale tisk je ve srovnání s prvorepublikovými předlohami takový trošku nevýrazný, jakoby malounko mázlý či neostrý. Nakonec je možné si to porovnat níže (po kliknutí na obrázek se tento zvětší). Ani se mi to nechtělo skenovat. Obrázky modelů jsou shodné s tehdejšími až do velikosti stavebnice C05 a jsou převzaty i s chybami, které vznikly tehdy a prakticky za celé století je žádný výrobce neopravil, a za které se tehdy česky, dnes čtyřjazyčně omlouvají u obrázku:

Původní obrázek vrtačky z roku 1928 Stejný model z nově vydané "retro" předlohové knihy

Stavebnice C01 a C02 jsou počtem součástek i předlohovou knížkou shodné a neodpovídají žádné dřívější stavebnici. Od sebe se liší pouze tím, že C01 je dodávána v papírové krabici a C02 je v krabici dřevěné. Stavebnice CLASSIC C01 a C02 má připomínat dobu první republiky. Výrobce se vyvaroval zářivých barev a ze začátku jakéhokoli použití plastu. Součástky nejsou umístěny v plastikových vylisovaných šablonách, ale v poctivých krabicích z tvrdého papíru a plechových krabičkách na šroubky a malé součástky. Vetší díly jsou k papíru připevněny pomocí cvočků. Některé součástky a kola jsou nalakovány tak, aby připomínaly patinu dávno zašlých časů. Tato stavebnice voní. Voní nevtíravě technikou. Opravdu máme na mysli čichový vjem. Nádhera.

Když jsme si v roce cca 2012 přečetli na stránkách výrobce, že se vyvaroval použití jakéhokoli plastu, zachechtali jsem se posupně a v duchu vykřikli: Co kecáš, vždyť tam máš kola 1082 s plastovými „pneumatikami“! Jenže se ukázalo, že osočujeme výrobce zcela neprávem. Kola 1082 jsou krásná, mají patinu a mají pravé gumové pneumatiky! Je to úplně jiná káva než na první pohled stejné pneumatiky v ostatních stavebnicích, ale v těch ostatních jsou z plastu. Jenže gumové pneumatiky vydržely bohužel ve stavebnicích pouze několik měsíců. Podle slov pana Kříže, majitele továrny, se výroba prý prodražila, bylo velmi mnoho zmetků a tak se dostala i do stavebnic Classic umělá hmota na "pneumatikách" koleček 1082 ( viz také zde). Kontroloval jsem si, nezůstal-li na stránkách výrobce (rok 2013) u této stavebnice text o tom, že ve stavebnici nenalezneme plasty a zjistil jsem docela kuriózní věc. Raději jsem si ji zakonzervoval do obrázku, abyste měli možnost vidět, jak to tam dne 22.9.2013 vypadalo. Z věty "Ve stavebnici nenajdete plastické hmoty.." zůstalo "Ve stavebnici nenajdete pl" a tam nastává konec veškerenstva. Dnes je to na jejich webu úplně jiné a u stavebnice Classic už je toto tvrzení formulováno jinak: ...Veškeré součástky jsou z tradičních materiálů a v barvách jako je zinek, patina či bezbarvý lak.

U této stavebnice jsme čekali, že z historických důvodů bude dodávána se šroubky se šlicem. Bylo by to pochopitelné neboť za první republiky se to mnoho inbusovými či křížovými nebo dokonce trxovými šroubky moc nehemžilo. Ale stavebnice, kterou jsme si pořídili, má krásné inbusové šroubky, všude, kromě šneka. Proč zrovna šnek má červík se šlicem, opravdu nevíme. Ale co, kdo chce na pohled co největší autentičnost, nahradí si šroubky inbusové staršími šlicovými a inbusáky použije k jiné stavebnici, protože práce s nimi je radost sama (tedy pokud máme inbusový (nebo odpovídající torxový) šroubováček a ne ten nepraktický L-klíč, který výrobce k inbusovým šroubkům dodává).

Stavebnice má docela dost součástek, přirovnali bychom ji počtem součástek někam mezi starou šestku a sedmičku. Mysleli jsme si, že opět z dobového hlediska nebude obsahovat novější typy součástek, ale není tomu tak. Stavebnice se skládá ze současného portfolia dílů (kromě plastových), takže obsahuje mnoho typů součástek, které za první republiky Merkur vůbec neměl. Ale zde zřejmě jde hlavně o vzhled modelů a ten je dobře zajištěn povrchovou úpravou dílů. Díly jsou buď nenalakované, nebou pouze nalakované bezbarvým polomatným lakem, nebo je na nich imitována patina. Napadlo nás, že bychom měli obrousit některé staré, orezlé díly a nalakovat je. Dostali bychom další součástky s patinou…

Předlohová knížka se svojí úpravou také snaží navodit atmosféru zašlých časů a trochu se jí to i daří. Je v ní přejato několik modelů z prvorepublikové předlohy.

Jednotlivé stavebnice si tedy můžeme přiblížit asi takto:
C01 je stavebnice, která neodpovídá žádné kdysi vyráběné stavebnici. Používá součástkovou základnu zhruba odpovídající konstrukčním stavebnicím řady 300. Obsahuje 291 součástek (se šroubky 576), což odpovídá asi tak původní velikosti č.6, kromě velmi zvýšeného počtu šroubků (celých 302 oproti původním 110). Ke stavebnici je dodávána speciální předlohová knížka v celkem povedeném retro vzhledu. Knížka je trojjazyčná (německy, anglicky a česky). Speciální je barevné podání dílů. Menší díly jsou zinkovány, což je nesprávné, ale větší díly jsou barveny buď bezbarvým lakem, nebo speciálně patinovány (laicky řečeno jakésy nahnědlé skvrny). Takto se stavebnice nikdy nevyráběla. Zde je možná snaha napodobit opotřebované, ošoupané díly...
C02 je shodná s C01, je však dodáváne v dřevěné, velmi pěkné krabici.

Stavebnice C03 složením docela přesně odpovídá původní mechanické stavebnici č.3, čili je podstatně menší, než C01 či C02. Rozdíly oproti klasické trojce jsou jen ve zvýšeném počtu šroubků (40 oproti 30). Ve stavebnici se navíc najdou i dvě kolečka č. 82 s plastovými "pneumatikami", která vůbec nejsou uvedena v předlohové knize ani v seznamu dílů a tehdy se nevyráběla. Návodová knížka je kopie v šedesátých letech používané dvoubarevné knížky k mechanickým stavebnicím. Knížka je ukončena modely z č.5 a je ve čtyřech jazycích (angličtina, ruština, němčina a španělština). Čeština bohužel chybí. Stejná knížka je dodávána i ke stavebnicím C04 a C05. Barevně už stavebnice odpovídá původně vyráběným stavebnicím s výjimkou výše vyjmenovaných připomínek.
C04 je kopie původní stavebnice č. 4, opět jen s malým rozdílem ve větším počtu šroubků (54 oproti 45)a dvou koleček č. 82 s plastovými "pneumatikami"(a plastové pneumatiky jsou ostudné).
C05 je kopie původního č. 5. Zde je ovšem kromě trochu většího počtu šroubků (80 oproti 70) i několik málo dalších rozdílů oproti původní stavebnici č. 5. Je zde navíc 1 ks č.27 (úhlové železo 10 dírek), dvě malé a dvě velké západky (č. 70 a 71). Naopak chybí 1 ks č. 93 (pružinka 200 mm). Navíc se zde najde rozložené kolo č. 83 bez pneumatiky (kolo na traktorovou pneumatiku 4083).

Zajímavé je uvést si rozdíly mezi prvorepublikovými stavebnicemi č. 3 až 5 a novými "retro" stavebnicemi C03 až C05.


Pod konstrukcí

pásek
Kreteni - založeno (K8) 2001-2009, resuscitováno (K15) 2010; změněno (K1): 30.1.2024