MERKUR po Kreténsku
Historie a současnost - Elektro Merkur (Elektrus)

Elektro Merkur (Elektrus)

Na přelomu dvacátých a třicátých let minulého století zažívala bouřlivý rozvoj elektrotechnika a stavebnice Merkur nemohla zůstat pozadu. Světlo světa spatřila stavebnice Merkur Elektrus - stavebnice elektrických pokusů. Pravda, ve srovnání s mechanickými stavebnicemi řady Merkur 1-7 obsahovala "merkuráckých" prvků minimum - sloužily jen k základnímu upevnění nebo k co nejjednoduššímu sestavení potřebných speciálních elektrických či magnetických součástí, kterých bylo ve stavebnici podstatně více. Stavebnice umožňovala pochopit nejzákladnější děje, spojené s účinky eletrického proudu a magnetismu. Předlohová knížka byla vlastně učebnice elektrotechniky při zaměření na pokusy, realizovatelné stavebnicí.

Stavebnice Merkur Elektrus vznikla na přelomu dvacátých a třicátých let a současně se stavebnicí Metropol a rozšířila tak možnosti stavebnic. Konstruktéři měli najednout možnost velmi jednoduše doplňovat do svých modelů strojů či budov například osvětlení, magnetické táhlo a dokonce si mohli sestavit i elektromotorek a pohánět tak své modely z Merkuru.

Bohužel nemáme k dispozici originální stavebnici Elektrus ze třicátých let minulého století. Máme jen neúplně osazenou krabici č. 2. Sem můžeme zatím pouze ukázat polepku, která tehdy byla společná pro oba dceřinné produkty - Metropol a Elektrus.


jak vidno, polepka byla černobílá, univerzálně k oběma verzím stavebnic (Metropol i Elektrus)

Našli jsme jeden velmi slušný obrázek na serveru Antik Petit. . Bohužel není úplně kompletní, ale díky němu si můžeme udělat velmi dobrou představu, jak Elektrus vypadal:



Používaný vzácný Merkur Elektrus (obrázek převzat ze serveru Antik Petit)
Ještě jedna sestava z výstavy Merkuru v Roztokách u Prahy v roce 2008

Stavebnice se vyráběly ve třech velikostech: 1, 2 a 2M (M jako Motorová). Povedlo se však najít inzerát knihkupectví Buchsbaum, kde jsou vyobrazena rozložení ve stavebnicích Merkur Elektrus.


Merkur Elektrus 1


Merkur Elektrus 2


Merkur Elektrus 2M


Předlohová knížka pro Merkur Elektrus

Stavebnice oplývala velmi pečlivě sepsanou útlou předlohovou knížkou. Nemá smysl popisovat zde dále tuto stavebnici, protože bychom pouze suplovali tuto předlohovou knihu. Pokud se tedy chcete dozvědět o stavebnici Elektrus něco více, podívejte se tedy do této knížky.

Poválečný Merkur Elektro

Nástupce stavebnice Elektrus se začal vyrábět pod názvem Merkur Elektro až dlouho po válce už do novodurových přihrádek, které se sice někomu nelíbí, já jsem však jimi byl tehdy nadšen. Vyráběl se ve dvou velikostech označovaných jako 101 a 102. Existoval samozřejmě doplněk, který rozšiřoval stavebnici velikosti 101 na velikost 102, ale z nějakého důvodu už neměl písmeno B, ale A. Označoval se tedy 101A.


Krabice se stavebnicí Merkur Elektro 102



Přestože v mechanických stavebnicích té doby už byly jen ocelové šroubky, v těchto stavebnicích byly opět šroubky mosazné.


Obsah stavebnice Merkur Elektro 101


Obsah stavebnice Merkur Elektro 101A


Obal předlohové knížky byl hezky barevný, vnitřek ale barevný nebyl. Knížka měla 100 ošklivých černobílých stran

Stavebnice byla vybavena velmi obsáhlou knížkou zvíci 106 stran, která byla plně poplatná socialistické době. Knížka byla tištěna na nekvalitním zažloutlém papíře s ilustracemi silně připomínajícími černobílou fotografii. Texty byly napsány zbytečně malým písmem a celkově knížka vypadala odpudlivě. Nechtělo se mi do skenování, protože je to přes 100 stránek, což je moc práce a navíc to není vůbec hezké. Alespoň jsem prováděl "odžlucování" stránek, aby to přece jen vypadalo lépe. Nicméně již je to hotovo a jsem rád, že je to za mnou. Medajli, kterou bych si za to plně zasloužil, mi však nikdo nedá. Našel jsem totiž jednu knížku v trochu vyšší kvalitě, tištěnou na hlazeném papíře, ale osm stránek v ní nebylo potištěno, jako by jeden arch při tisku vynechali. Aby se mi lépe skenovala, rozebral jsem ji (jinak byly velké potíže u hřbetu, i díky její tloušťce). Chybějících osm stránek (v rozsahu stran 66-79 byla vždy jedna dvoustrana potištěna a jedna ne) jsem naskenoval z jiné knížky, která ale nebyla tak kvalitní. A když už jsem tu hezčí knížku měl rozebranou, upravil jsem si těch chybějících osm stran v PC z nové barevné knížky, vytiskl jsem je na na původní stránky na ta bílá místa a knížku zase sestavil. Výsledek je zajímavý - v černobílé knížce je osm barevných stránek jako by tam patřily a byly tam odjakživa.
Bohudík se po čase dočkala stavebnice Merkur Elektro také barevné velkoformátové knížky, která sice přebrala veškeré pokusy a texty ze své předchůdkyně, obrázky však byly už veselé a barevné. Nakonec porovnejte si to:


Stránka z nekvalitního papíru z černobílé knížky
Barevná stránka z novější velkoformátové knížky

Vidíte, že stará černobílá verze je ponurá, až odpuzující. Nová barevná knížka bohužel přebrala i velikost fontu a tak jsem se rozhodl zvětšit v naskenované knížce plochu obrázku o 70% oproti ostatním knížkám, takže byste to měli přece jen lépe přečíst. Snad se vám to vejde na obrazovku, nebo si pořiďte proboha konečně monitor aspoň 1920×1200 nebo ještě lépe 2560×1440. Pokud máte pouze 1920×1080 nebo horší, tak se s ním akorát můžete vyfotit. Já vím, můžete si dát Ctrl- ,ale to dělají jen čučkaři.


Stará černobílá a nová barevná předlohová knížka ke stavebnici Merkur Elektro

Po roce 1990 stavebnice trochu změnila vizáž a dodávala se pod označením Merkur E1 (E1 byl Merkur Elektro, který přebíral funkci dosavedního Elektra a Merkur E2 byl nový Merkur Elektronic, kde jako součástky byly už i rezistory, tranzistory a tak podobně.

pásek
Kreteni - založeno (K8) 2001-2009, resuscitováno (K15) 2010; změněno (K1): 2.4.2024