MERKUR po Kreténsku
Historie a současnost - Stavebnice Popular

Stavebnice "pro chudé" POPULAR

Stavebnice Merkur byla krásná, dokonalá, ale ... ale velmi drahá. Za první republiky si ji mohly dovolit pouze děti ze zajištěných rodin, zvláště pak větší čísla (tedy myslím čísla Merkura)...

Zřejmě hlavně proto spatřila světlo světa malá, jednoduchá a levná stavebnice pro ty, kteří si dokonalý Merkur nemohli dovolit. A narodila se ve stejném hnízdě, jako Merkur, v továrně Inventor pana J. Vancla v Polici nad Metují.

Stavebnice se vyráběla v dobách první republiky. Podle textu na předloze (ve tvaru plakátu o rozměrech 60×23,5 cm), kde se píše, že stavebnice Merkur má "Messingschnurrlaufräder" , by se dalo soudit, že vznikla již na začátku třicátých let, kdy stavebnice Merkur obsahovala mosazná kolečka č.40 a 42. Stavebnička Popular stála neuvěřitelných 6,50 Kč, třikrát méně, než nejmenší stavebnice Merkur č. 1. Po válce však její stopy končí, podobně jako stavebnice Metropol, v nenávratnu.
      Stavebnička to byla sice malá, ale dalo se z ní sestavit překvapivé množství modelů. Neobsahovala kola s nábojem, ale jen kola plochá a aby se tato kola dala upevňovat na hřídelky, byly ve stavebnici hřídelky závitové, na které se kolečka připevňovala pomocí matic. Stavebnička POPULAR byla plně kompatibilní se stavebnicí MERKUR, používala šroubky M3,5, závitové hřídelky také M3,5 a většinu součástek shodnou s typy ze stavebnice Merkur. Obsahovala však i nové typy součástek, které se ve stavebnici Merkur č.1 - 7 nikdy nevyskytovaly. Bylo to již výše zmíněné kolečko, vlastně kolečko č.41 bez středového náboje, pak plotnička 30×50 mm, plochá destička 20×30 mm a ložisko s pěti dírkami č. 31B.


Nové součástky ve stavebnici Popular, které nebyly v tehdejších stavebnicích Merkur

Znalci Merkura však již tyto součástky poznali. Ano, všechny čtyři tehdy nové součástky se objevily o 30 let později ve stavebnici Merkur dopravních prostředků a strojů v šedesátých letech 20. století. Plotnička 35A však, přestože byla shodná, nesla číslo 24, plochá destička č. 20 nesla v dopravní stavebnici č. 76, zřejmě proto, že č. 20 tam obsadil pásek 2×5 dírek z plastické hmoty.


Takto byly prezentovány tyto součástky v předlohové knížce Merkur dopravních prostředků a strojů v sedmdesátých letech.


A jak stavebnice POPULAR vypadala?

Na následujícím obrázku je celá sestava 54 dílů ze stavebnice POPULAR tak, jak se zachovaly a jak je má K1 ve své sbírce. Všimněte si, že POPULAR používá jiné barvy s Merkurem shodných součástek (pásky modře, destičky červeně). Všechny součástky jsou původní.


Originální kompletní dochovaná sestava součástek stavebničky Popular (v hrdém vlastnictví K1)


Součet ceny součástek vychází podstatně více než prodejní cena 6,50 Kč

Všimněte si, že ve stavebnici je pouze 8 šroubků; 7 kratších a jeden delší. Matiček je ale 16. To proto, že matičky se používají i na závitové hřídelky a jedna závitová hřídelka může klidně zastoupit dva i více šroubků, čímž se nám počet šroubků zvyšuje až někam nad 12. A 12 je právě počet šroubků, který měla nejnižší stavebnice Merkur č. 1.
       Dlužno podotknout, že součástky stavebnice Popular se dochovaly velmi vzácně, přesto, že stavebnička byla za babku. K1 měl velké štěstí, že koupil s jedním starým prvorepublikovým Merkurem i součástky z několika stavebniček Popular, což mu umožnilo kompletaci jedné celé stavebnice. Zajímavé je, že díky stoprocentní kompatibilitě s Merkurem by se dalo bývalo bylo předpokládat, že by si tuto stavebničku kromě chudších dětí pořizovaly i další jako velmi levný doplněk součástek do Merkura. Ale součástky z ní se ve starých Merkurech kupodivu téměř neobjevují a vypadá to, že tato stavebnička je v současné době ještě vzácnější, než poctivej na burze.

A na závěr našeho stručného povídání o této malé stavebničce se podívejte na německou i českou předlohu pro ni. Byl to vlastně jen velký oboustranný plakát. Za korunu, ale je možná ještě vzácnější, než samotná stavebnice. Nyní totiž máme, a to opět díky panu Mládkovi, k dispozici německou verzi plakátu v dost chatrném stavu a pouze fragment (asi třetinu) verze české.


skutečný stav německého plakátu ke stavebnici Popular

A díky panu Gedayovi, který má plakát český a naskenoval nám ho, zde máme nyní k dispozici i celý původní český plakát.

Předloha pro stavebnici Popular


První strana plakátu ke stavebnici POPULAR       Původní německá verze


Druhá strana plakátu ke stavebnici POPULAR       Původní německá verze

Krabička se stavebničkou byla opravdu malá (vyfotil jsem ji s padesátikorunovou mincí):


Krabička má rozměry 18,5×12 cm


Chcete-li nám něco napsat, tak na adresu
merkur@kreteni.cz

případně
mail nejvyššímu Kreténovi nebo mail K8, který již nespravuje tyto stránky.

pásek
Kreteni - založeno (K8) 2001-2009, resuscitováno (K15) 2010; změněno (K1): 25.3.2024